Ofiary wojny i inne wypadki godne zapamiętania

2

Nowa kolej, która się zaczyna za mostem wrotkowskim w pobliżu cukrowni, będzie miała duże znaczenie gospodarcze dla naszej gubernii. Zadaniem nowej kolei jest połączenie węzła kolejowego lubelskiego z Sanem i dalej ze st. Rozwadów, znajdującą się po drugiej stronie Sanu w okupowanej Galicyi. Od Rozwadowa idzie kolej do Jarosławia, Przemyśla i dalej ku Sanokowi. Budująca się kolej jest ogólnego typu normalnego , t. j. szerokotorowa. Od Kraśnika projektowana jest budowa odnóg do Zawichostu i Sandomierza, dzięki czemu żyzna ziemia sandomierska otrzyma połączenie kolejowe z Lublinem.

3

Wypadek ze znalezioną bombą. Mieszkaniec Rybczewic Tomasz Kraczmarczyk znalazł na polu bombę, i myśląc że w środku są pieniądze, przyniósł ją do domu i usiłował rozbroić. Nastąpił wybuch, który oberwał mu nogę. Naiwnego poszukiwacza pieniędzy w bombie umieszczono w szpitalu Szarytek.


Ofiary wojny. We wsi [Ko]lechowice pod Olkuszem [!] cała rodzina Hazart, poraniona została we własnem mieszkaniu podczas bitwy. Podczas obiadu przez okno wpadła kula karabinowa, zabijając starą Hazartową, a po chwili wpadł szrapnel, który wybuchł i ranił starego Hazarta  i jego synów: 34-letmiego Antoniego, 4-letniego Janka i 2-letniego Zygmusia. Stary Hazart zmarł w drodze do Lublina, syn Antoni zmarł w szpitalu w Lublinie. W tej samej wsi szrapnele poraniły również 4-letniego Władysława [?]kodę. Wszystkich tych rannych przewieziono do Lublina na punkt opatrunkowy na stacyi , skąd odesłano ich do szpitala dziecinnego.

1

Pokąsanie. Przy ulicy Bychawskiej 8-letni chłopiec Wacław Grosek został pogryziony przez psa gończego.


Awantura uliczna. Przy ulicy Radziwiłłowskiej żona Andrzeja Ch. przez zazdrość o swego męża pokaleczyłą ostrem narzędziem Leokadyę Sz. Poszkodowaną umieszczono w szpitalu Szarytek, a zazdrosną niewiastę aresztowano.

4

Zginął mały piesek, rudawej [maści] nazwy „Żulik”. Łaskawy znalazca zechce przyprowadzić do Banku Państwa p. Prezesowi.

5Głos Lubelski z 15 XII 1914 r. (Nr 67)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.