A przecież idą Święta…

Tablice pamiątkowe. Na skutek starań Tow. ochrony zabytków gen, – gubernator warszawski zezwolił na umieszczenie w ścianach odpowiednich domów w Lublinie dwuch tablic pamiątkowych na cześć dwuch lublinian a mianowicie: 1) poety Wincentego Pola z napisem: „W tym domu urodził się 1807 roku Wincenty Pol, autor „Pieśni o ziemi naszej”, i 2) satyryka Sebastiana Klonowicza z napisem „Dom ongi Sebastjana Klonowicza, Acerna poety, autora Flisaków”.

Tablice te umieszczone zostaną: pierwsza na ścianie domu Nr 111 przy ul. Grodzkiej, własność p. Giwerca, a druga na domu Nr 2 w Rynku, własności spadkobierców Surzyckich.

CZAS_1490c_1908_nr291_0001

Wypadek z bronią. Dnia 17 b. m. o godz. 11 rano w kolonji Czechówka do domu Fr. Kryszki przyszedł 30 letni Feliks Górny, narzeczony córki gospodarza Natalji. Górny przyniósł ze sobą dubeltówkę myśliwską i dla zabawy zaczął strzelać ślepymi nabojami. Następnie podał strzelbę narzeczonej, prosząc by strzeliła sama. Gdy nieświadoma obchodzenia się z bronią kobieta pociągnęła za kurek traf nieszczęśliwy chciał, aby odpowiednia lufa była nabita zajęczym śrutem. Cały nabój trafił Górnego, który zachęcając narzeczoną do strzału stanął naprzeciw otworu lufy, w oko i położył go trupem na miejscu. Ślub Górnego miał się odbyć po Bożym Narodzeniu, a zapowiedzi już wyszły.


Napad bandycki. Dnia 17 b. m. o godz. 10 wieczorem kilku bandytów dokonało napadu na lokal zarządu cukrowni „Garbów”. Napastnicy uzbrojeni byli w rewolwery. Szczegółów brak.

Kurjer z 19 XII 1908 r. (Nr 291)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.