O okrutnym traktowaniu jeńców rosyjskich w Polsce. Zaprzeczenie i ryby.

CZAS_1491c_1914_nr69_0001

(j) Nowy iluzjon. Dowiadujemy się, iż w tych dniach p. Szymon Dąbrowski, były kasyer Teatru Wielkiego, otwiera na swoje ryzyko przy ul. Krak. Przedm. nowy iluzyon p. n. „Bristol”. Zakładanie u nas w obecnych czasach nowych przedsiębiorstw świadczy, iż życie w Lublinie powraca do trybu normalnego.


Zaprzeczenie. Z powodu notatki wczorajszej o pokaleczeniu Leokadii Sz. zgłosił się do nas p. A. Ch. i zaprzeczył tej wiadomości, jako nieprawdziwej. Zaprzeczenie to z przyjemnością zamieszczamy.


Pod Tarczynem. W Wólce Kossowskiej włościanin W. Kostan przed wkroczeniem wojska niemieckiego znalazł w polu 4 rannych żołnierzy rosyjskich. Zabrał ich do stodoły i wraz z sąsiadem Ziątkiem troskliwie ich pielęgnował. Gdy wkroczyli, Niemcy aresztowali Kostana i Ziątka za opiekę nad rannymi i rozstrzelali ich w oczach spędzonych mieszkańców wsi. Po ucieczce Niemców osierocona rodzina Kostana zwróciła się o uwolnienie od wojska najstarszego, służącego  od roku w wojsku syna. Prośba ta została wysłuchana i 22-letni A. Kostan został uwolniony z wojska.

CZAS_1491c_1914_nr69_0004Głos Lubelski z 17 XII 1914 r. (Nr 69)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej KUL
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.