Trzymajcie się mocno za… łebki

1

Z kraju.

Zapałki drożeją. Zjednoczenie fabryk zapałek przygotowywane energicznie od dłuższego czasu, zbliża się do urzeczywistnienia. Tymczasem cena zapałek już podskoczyła, ponieważ konkurencja już osłabła.


H. O. Garlikowska

MISTERJUM

opowieść erotyczna

Warszawa, E. Wende i S-ka, 1909, str. 274.

Doprawdy, przeczytawszy opowieść erotyczną (dlaczego wprost nie pornograficzną) pani Orlicz-Garlikowskiej p. t. „Misterjum” trudno sobie zdać sprawę, czy więcej się dziwić należy bezczelności „powieściopisarek” tego typu, czy też brakowi kulturty artystycznej czytelników, którzy przecież muszą takie elukubracje chętnie czytać, skoro działalność twórcza wymienionej autorki nie tylko nie zmniejsza się, lecz przeciwnie rozwija wciąż w czasie i przestrzeni. Już oto piąte dzieło pani Orlicz-Garlikowskiej mamy przed sobą – i jakie dzieło! Doskonały artykuł Leo Belmonta (patrz Nr 32 i 33 „Wolnego Słowa”), który szczerze radzę wszystkim czytelnikom „Kurjera” przeczytać zwalnia mnie od konieczności szczegółowego rozbioru dziejów flirtu i romansu pani Lilith z panem Adą: zaznaczyć tylko muszę, że na książce tej możnaby pouczać maluczkich , jak nie należy pisać po polsku; już nie żądam od autorki „Misterjum” własnego sposobu myślenia – to byłoby żądanie stanowczo wygórowane, ale gdyby choć język, zwroty, wogóle sposób wyrażania się jej był możliwy, nieodrażający… nadarmo. Pani Orlicz-Garlikowskiej pozostaje uczynić tylko jedno – przestać pisać, nic ponadto.


Telegramy

SPRAWA MASONÓW

Petersburg, 30 grudnia. Naczelnik miasta skazał redaktora dziennika „Wieczer” na 500 rubli kary za podanie wiadomości o legalizacji masonów. Wiadomość jest fałszywa.

Kurjer z 31 XII 1908 r. (Nr 299)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.