Chyba jednak nie słodziła herbaty…

CZAS_1490c_1908_nr289_0001

Drożyzna sklepów. Do jakich rozmiarów dochodzi podrożenie sklepów w Lublinie może posłużyć fakt wynajęcia sklepu w domu kościoła św. Ducha. Znany sklep p. Kalickiego dzierżawiącego od kilkunastu lat mieszkanie organisty kosztował dotychczas 550 rb., obecnie po zainstalowaniu się nowego rektora, ma kosztować rocznie 1200 rb. Dotychczasowy właścicel musiał, oczywiście ustąpić, a nowym lokatorem będzie ktoś więcej dający. Podobno nawet obecny rektor nie chce dać kilkoletniego kontraktu, zamierzając, prawdopodobnie, po roku znowu podwyższyć komorne. Zupełnie jak inni śmiertelnicy, nasi poczciwi kamienicznicy.

Komorne podwyższają i w innych miastach, ale tam choć częściowe usprawiedliwienie znajdujemy w kosztorysach meljoracyjnych, u nas zaś wystarczy, by jeden właściciel „dusz” lokatorskich ustąpił swój monopol na obdzieranie drugiemu, a wówczas podrożenie mieszkań jest pewne. Ba, jak widzimy, wystarczy, ażeby jeden gospodarz kościoła został zastąpiony przez drugiego, a nic już nie uratuje lokatorów przykościelnych domów, nie posiadających, żadnej stosownej ziemskiej opieki od podwójnej opłaty za mieszkanie.


Pożar. Wczoraj o godzinie 7 wieczorem w majątku Tatary pod Lublinem należącym do p. Władysława Grafa z niewiadomych przyczyn spaliła się sterta zboża. Przybyła straż ogniowa miejska zapobiegła rozszerzeniu się pożaru i ugasiła ogień. Straty wynoszą około 1000 rubli.


Bogata żebraczka. Łódzka gmina żydowska poszukuje za pośrednictwem gazet żydowskich spadkobierców po żebraczce Gitli Lei Bidermanowej, która do ostatniej chwili chodziła po prośbie. Po śmierci żebraczki znaleziono u niej w mieszkaniu kilka weksli dyskontowych na sumę 1,300 rb. książeczkę z Banku Państwa na 560 rb. i dwie książeczki kas oszczędności. Znaleziono także około 15 funtów cukru, którego nazbierała kawałkami po domach.

CZAS_1490c_1908_nr289_0004

Kurjer z 17 XII 1908 r. (Nr 69)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lubline
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.