Trzeźwe spojrzenie na nietrzeźwą sytuację

Popierajmy handel

przemysł polski.


 

Groźny objaw.

(Otrzymujemy od jednego z działaczów ludowych następujący artykuł).

Niedołężna administracya austryacka nie umiała wytępić tajnej fabrykacyi wódki i zaraza ta szerzyła się po wsiach i miasteczkach naszych z przerażającą siłą. Pijaństwo wzmagało się do tego stopnia, że w niektórych miejscowościach dzieci przychodziły nietrzeźwe do szkoły. Z początkiem roku bieżącego zaczęli, urzędnicy straży skarbowej austryackiej, wykrywać tajne gorzelnie i skierowywali sprawy do Sądu Okręgowego.

Niestety Sąd Okręgowy z powodu nawału spraw, a nielicznego kompletu sędziów nie zdążył osądzić nawet 5 proc. tego rodzaju przestępców i włościanie myśląc, że pędzenie wódki nie podlega karze, znowu ze zdwojoną siłą zabrali się do tej czynności, czego dowodem jest chociażby to, że wszelkie ilości drożdży, przywożonych do sklepów wiejskich i w miasteczkach są natychmiast rozchwytywane.

Na ten groźny objaw powinno się zwrócić baczną uwagę. Pijaństwo jest strasznem w każdym czasie, a cóż dopiero w obecnej chwili! Wódka jest złą doradczynią i wszyscy dobrze wiedzą że „samogonka” w Rosyi doprowadzała do największych ekscesów.

Sądy powinny w pierwszym rzędzie sądzić takie sprawy, stosować na przestępców surowe kary, by raz przekonać społeczeństwo, że tajna fabrykacya wódki i w Wolnej Polsce jest też karaną, a wójci na zebraniach gminnych, sołtysi we wsiach a nawet na wiecach powinni przestrzegać ludność przed straszną wódczaną zmorą.

Wieśniak


Potrzebny  zaraz

♦♦ szklarz ♦♦

chrześcijanin. Wiadomość Związek Handlowy

– – – –   Stowarzyszeń Budowlanych   – – – –

KAPUCYŃSKA Nr 1


„Głos Lubelski” z 17 XI 1918 r. (Nr 316)

i-hate-facebook1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.