Co się dzieje z tymi, którzy w nocy czynią hałasy…

1

Z Nowym Rokiem.

Rok temu składając naszym przyjaciołom „Życzenia noworoczne”, rozpoczęliśmy je słowami: „W noc sylwestrową, gdy rodzi się rok nowy, wszystkich ogarnia uczucie ulgi, iż minęły już przejścia roku starego, oraz nadziei, że od tej chwili wszystko odmieni się na lepsze”.

Niestety dziś, gdy dorocznym zwyczajem wypada nam złożyć życzenia „z Nowym Rokiem”, nie możemy powtórzyć, że „minęły przejścia roku starego”, gdyż rozpoczęta prawie pół roku temu wojna, której najkrwawsze walki toczą się na terenie kraju naszego, trwa wciąż i trwać zapewnie będzie jeszcze długo, a rezultatów jej przewidzieć nie można.

W dobie obecnej jedno jest życzenie na czasie, które możemy sobie złożyć, mianowicie – bądźmy mężni i wytrwali, a gotowi na wszystko, co nas może w przyszłości spotkać, abyśmy w odpowiedniej chwili znaleźli moc i wolę stawienia czołom przeciwnościom.

Gotowi na wszystko – wszystko zniesiemy i przezwyciężym, bo jest w nas moc, jeno jej zażyć nie umiemy.

Chciejmy więc – chcieć, jak mówi wieszcz!

3


+ Chleb w błocie. (p) Przy ul. Foksal w sobotę jechało kilka wozów z chlebem jednocześnie zaś pędził ulicą samochód. Konie u jednego z wozów spłoszyły się, wpadły na drzewko, wówczas wóz przewrócił się, a chleb rozsypał się po całej ulicy.


+ Zaręczyny złodziejskie. (p) Agenci wydziału śledczego, przechodząc w nocy 30 grudnia ulicą Zamojską koło domu Nr 21, usłyszeli wesołe granie i hałas ponad miarę, zaszli więc do środka domu, chcąc wyjaśnić przyczynę niezwykłej radości. Trafili na uroczystość zaręczyn dwuch młodych osób, przy współudziale licznych gości, wśród których policja znalazła sporo osób, poszukiwanych oddawna przez nią. Zaręczyny zakończyły się zaaresztowaniem wszystkich obecnych.


+ Wypadek. (p) W dn. 30 grudnia o godz. 8 wiecz. przyszedł na stację Lublin pociąg z szeregowcami, z których dwuch, wyskakując z wagonu przed zahamowaniem pociągu, uległo smutnemu wypadkowi. Jeden z nich, Mielnikow, złamał prawą nogę, a drugi Kowalew zwichnął nogę. Obaj przywiezieni zostali do szpitala.

2Ziemia Lubelska z 1 I 1914 r. (Nr 1)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.