Myślę, więc… nie myślę?

14

Nowy Rok.

Wielki mierniczy dziejów świata – czas znowu uderzył w swój dzwon wiekuisty, a potężny dźwięk jego, grzebiąc w otchłani przeszłości rok stary, zwiastując nam narodziny Roku Nowego.

I oto przed nami widnieje nowa „tubula [!] rasa” – karta wielkiej księgi przeznaczeń, niezbadanych wyroków Stwórcy, gdzie zapisane zostaną nowe klęski i wydarzenia w doli i niedoli ludzkiej, oraz losy tak jednostek, jak i całych narodów i państw.

Nowy Rok zatem – to chwile, w której każdy z nas mimowoli ogląda się poza siebie i obrachunek czyni, jak miniony rok przeżył, co zyskał i co utracił? I niejeden czyje, że się zmęczył, że mu sił ubyło, że serce silniej ręką przyciskać musi, aby stamtąd nieuleciała mu nadzieja lepszej przyszłości…

„Rok Nowy – życzeń tysiące”! woła poeta i nie myli się – bo serce ludzkie mieści w sobie tysiące pragnień, tysiące zadań, prac i obowiązków, więc dobrze jest, że w nowej chwili czasu postawi sobie przed myślą: co stanowi cel naszych nadziei, naszych dążeń w tym Nowym Roku”. Jest to więc moralny budżet życia naszego, który należy zrobić, aby nie istnieć z dnia na dzień – od wypadku do wypadku, lecz być przygotowanym na przyjęcie szczęścia lub ciosu, który nas powalić może. Linja zaś między pragnieniem a możnością osiągnięcia upragnionej rzeczy jest nieraz tak wydłużona, że miłość jeżeli nie – gorąca, rezygnuje, nadzieja chwieje się, wiara siłę swą traci…

To też, chcąc uniknąć tego, trzeba w owym moralnym budżecie wykazać, jak długą musi być droga od zamiaru do celu i ile należy włożyć pracy, trudów i cierpliwości w każde nasze przedsięwzięcie, aby pod ciężarem zawodów i niepowodzeń nie tracić nadziei i nie zatruwać sobie życie… jak to wielu z nas, niestety, czyni.

A jednak można bez szkody dla duszy, bez zawodów dla życia najgórniejsze pragnienia ziścić, byle tylko umieć obrać sobie umiejętną drogę do ich spełnienia. Każde zaś życie ludzkie – nawet najnieszczęśliwsze, postawione w warunkach najcięższych, jeżeli tylko jest czyste i nieskalane występkiem, zawsze stanowi wielką potęgę na arenie życia w walce dobrego ze złem!..

W dzień więc Nowego Roku ludzie „dobrej woli”, ludzie zacni podają sobie dłonie i ściskają je wzajemnie, aby ideę moralnej godności człowieka podnieść i udoskonalić.

Niech więc żyją! ludzie „dobrej woli”, ludzie, kochający prawdę, ludzie, którzy drogą górnych szlaków ludzkość popychają, za promieniami czystego ideału idą, a w ofierze na rzecz bliźnich cnotę widzą – niech żyją!

Niech żyją w pomyślności i Sz. Czytelnicy „Głosu Lubelskiego”,- niech im ten Nowy Rok przyniesie lepsze szczęście i powodzenie, niech wytrwale dążą do unarodowienia naszego handlu i przemysłu, niech solidarnie pracują nad uświadomieniem ciemnych mas współbraci, niech miłość Boga i Ojczyzny będzie im gwiazdką prawdziwą do – szczęścia, do – ideału! Niech więc żyją!

F. Borysławski

2

Epidemja bójek. (d) W ostatnich dniach zapewne pod wpływem świątecznych nastrojów, miał miejsce cały szereg bójek, kończących się zazwyczaj lekkiemi obrażeniami ciała. I tak I[?]ela Gardin zamieszkały przy ul. Czwartek 2 pobił Icka Waserbumana, Leon Siekierski szeregowiec 8 pp. Leg. i Antoni Gadalea, zamieszkały przy ulicy Namiestnikowskiej Nr 47, pokonali w walce na pięście Stanisława Staszewskiego i jego żonę Marjannę zam. przy ul. Tatarskiej 16, a wreszcie Stanisław Bukowski zamieszkały przy ul. Dzierżawnej 42 pokaleczył lekko nożem Jana Gzymana zamieszkałego w folwarku Dziesiąta. We wszystkich bójkach interweniowała policja.


 Nauka i wychowanie


 

W 6-ciu miesiącach wyuczam mówić po francusku. Zgłoszenia „Praca” Adm. „Głosu”.


 Za skromne wynagrodzenie udzielam francuskiego z konwersacją. „Nauka” Adm. „Głosu”.


 

3

Głos Lubelski z 1 I 1925 r. (Nr 1)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.