WILNO, Pat. Z pogranicza sowieckiego donoszą o tajemniczem zajściu, jakie miało miejsce w nocy z 31 na 1 stycznia w miejscowości granicznej Kamieniew, położonej niedaleko Radoszkowic. O północy mianowicie do Kamieniewa przybył oddział rzekomego G. P. U. który aresztował miejscowego starostę, komisarza i kilku komunistów. Aresztowanych samochodem przewieziono do Borysowa. Następnego dnia starostę i komisarza granicznego znaleziono zastrzelonych na szosie, zaś trzech komunistów powieszonych na drzewie pobliskiego lasu. Okazało się, iż morderstwo popełniła grupa partyzantów białoruskich, która za pomocą fałszywego rozkazu dokonała tego aresztowania.
PONIŻEJ SŁYNNA PIOSENKA W WYKONANIU MARLENY DIETRICH,POCHODZĄCA Z TEGOŻ WŁAŚNIE FILMU:
Szalony taniec nagiego mężczyzny wśród krwawej nocy sylwestrowej w Berlinie
BERLIN, Pat. Prezydjum policji berlińskiej komunukuje: W ciągu nocy sylwestrowej przed jednym z domów w północno-zachodniej dzielnicy miasta doszło do krwawego starcia między grupą hitlerowców i członkami Reichsbanneru, przyczem padło kilka strzałów rewolwerowych, od których dwóch reichsbannerów zostało zabitych. Kroniki policyjne notują pozatem cały szereg wypadków, starć i krwawych bójek ulicznych w różnych dzielnicach miasta. Kilka osób popełniło samobójstwo. Niezwykły wypadek wydarzył się przed katedrą berlińską w godzinach wieczornych. Mianowicie wśród opuszczającego po nabożeństwie tłumu zjawił się rozebrany do naga mężczyzna który, wznosząc nieartykułowane okrzyki, zaczął na schodach, wiodących do wnętrza kościoła tańczyć. Policja zaopiekowała się nieszczęśliwym, którym okazał się artysta cyrkowy Chiol Rachem. Jak stwierdzono, Chiel Rachem jest obłąkanym.
„Kobieta i Pajac” („La Femme et le pantin”, rok prod. 1929)
Pan Prezydent Rzplitej na odbudowę trybuny czarnych
J. K. S. Czarni we Lwowie otrzymali zawiadomienie z kancelarji cywilnej Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, że Pan Prezydent postanowił wyasygnować kwotę 300 złotych na odbudowę trybun, spalonych przez sabotarzystów ukraińskich.
„Skrzydlata Flota” („The Flying Fleet”, rok prod. 1929)
Bernard Shaw przeciw tradycji
Dzienniki angielskie zwróciły się ostatnio do czytelników z prośbą o wypowiedzenie się na temat utrzymywania tradycji świąt Bożego Narodzenia. Jeden z pierwszych odpowiedział na to pytanie Bernard Shaw. Oto jego odpowiedź:
„Nie cierpię świąt Bożego Narodzenia. Powinno się już w dzisiejszych kulturalnych czasach zaprzestać tego pierwotnego sposobu wyrażenia swej radości. Korzyści z tego ciągną tylko właściciele kamienic, podwyższają bowiem z tej okazji czynsze swoim lokatorom. Jest to też doskonały pretekst dla pijaków, nawet dla tych, którzy obchodzą Boże Narodzenie, mimo iż przedtem obwieszczają zasady ateistyczne. Święta są także specjalną okazją dla pieczeniarzy, którzy pod płaszczykiem składania życzeń, przychodzą objadać swych przyjaciół. W „aniołka” nawet najbardziej nieuświadomione dzieci nie wierzą, a na otrzymywanie i rozdawanie podarunków można znaleźć tyle innych okazyj, że zupełnie zbytecznem jest tego rodzaju kłopotami obarczać, choćby na „niby”, „aniołki”.
Ziemia Lubelska z 5 I 1931 r. (Nr 4)
Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie, Filmweb i Wikipedii.