Szwedzka gimnastyka dla miejskiego urzędnika!

CZAS_1494c_1915_nr78_0001

„Birżewyja Wiedomosti” mają codziennie nietylko informacje nietylko z najpoważniejszych źródeł (iz wysokogo aftoritielnawo istocznika), nietylko korespondują z najwyższymi przedstawicielami świata (Listy otwarte p. Vota do cesarza Wilhelma), ale mają również zawsze dokładne wiadomości historyczne i etnograficzne.

Niedawno p. Curie-Skłodowka otrzymała od „Birż. Wiedomosti” nową tinomenklaturę: Rosjanka-pochodzenia polskiego (russkaja-polka po krowi). W ostatniej zaś chwili dowiedzieliśmy się z „Birż. Wied.”, że Kościuszko był Litwinem. Przypuszczam, że niedługo zostanie Litwinem i Mickiewicz, bo pisał: „Litwo, ojczyzno moja”. Pozatem, zdaniem „Birż. Wied.” Kościuszko miał wyrzec w bitwie pod Maciejowicami: „Finis Poloniae”. Historja wprawdzie stwierdza, że słów tych Kościuszko nie wyrzekł (List Kościuszki w „Decade historique”, Pawła hr. de Segur, „Wewnętrzne dzieje Polski” i „Życiorys Tadeusza Kościuszki” Korzona), tem niemniej jednak „Birż. Wied.” zupełnie to nie wzrusza; w przekonaniu swojem co do „Finis Polonae” są stałe i nieugięte, stwierdzały tę „prawdę” przed dwoma miesiącami, piszą o tem jeszcze i w jednym z ostatnich artykuł p. Boborykina p. t. „Finis Austriae”.


C HCĘ mieć przy rodzinie mały pokoik z utrzymaniem. Oferty: Administracja „Ziemi Lubelskiej”, Żukowski.

CZAS_1494c_1915_nr78_0004

Ziemia Lubelska z 19 III 1915 r.  (Nr 78)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.