SZOK! Przed wojną dziennikarze znali język polski!

1

= O czystość języka. (e) W mieście naszem i okolicy w ostatnich czasach ajenci T-wa Okręgowego p. t. T-wa Okręgowego [Okrętowego – przyp. Red] p. t. „United States Line” rozrzucili w obfitej ilości ulotki reklamowe z portretami okrętów T-wa, szczegółowym opisem wygód i komfortu, jakich podróżującym dostarczają oraz z szeregiem listów dziękczynnych, którzy przyjemności podróży na okrętach wspomnianego T-wa doświadczyli. Język polski, w jakim ulotki wydrukowano, jest tak okropnie okaleczony, że w wielu miejscach trudno się w nim dopatrzeć polszczyzny. Rozpowszechniane tak okaleczonego języka w druku winno być kategorycznie zabronione, a osoby rozpowszechniające podobne do przytoczonych ulotki, bez wiadomości władz, winny być pociągane do odpowiedzialności. Oto niektóre wyrażenia z przytaczanej ulotki reklamowej: „wieński chleb”, „gotowane kartofli”, „rosół mięsowy”, „chrzanny sos”, „dobieran, chłodnę cięcle” i t. p. Jest to t. zw. „Przykładna karta jedzenia” na wspomnianych okrętach – sporządzono ją stosunkowo jeszcze najczyściej po polsku (!)…


= Plac Łokietka oczyszczony (w.) Przed kilku dniami pisaliśmy o niesłychanych harcach, jakie przez cały dzień i długie wieczory wyprawiają na placu Łokietka grupy wyrostków. Jak zdołaliśmy onegdaj zauważyć energiczna interwencja policjanta służbowego ukróciła nieco swawolę niedorostków, a mieszkańcy okolicznych posesji z ulgą odetchnęli. Trzeba jednak, aby ta energia uwidaczniała się zawsze, a z pewnością plac Łokietka będzie z łobuzującej młodzieży oczyszczony.


= Omal nie katastrofa (z). W dniu onegdajszym około godz. 1 ej w południe byliśmy świadkami zderzenia autobusu z jadącą bryczką, jakie miało miejsce na ul. Krakowsk.-Przedmieście róg Szopena, a które tylko dzięki przytomności umysłu szofera – nie skończyło się tragicznie. Autobus wracający od strony Uniwersytetu, na rogu ul. Szopena najechał na bryczkę zaprzężoną w parę koni, która skręcała w bok. Szofer momentalnie zatrzymał maszynę, tak że skutki zderzenia są minimalne. U bryczki złamał się dyszel, zaś u samochodu nastąpiło lekkie uszkodzenie karoserji. Szofer twierdzi, iż dawał sygnały ostrzegawcze, a więc winę ponosi nieuważny woźnica. Na miejscu wypadku pojawiła się policja, która spisała o całym zajściu protokół. Podczas „katastrofy” utworzyło się liczne zbiegowisko ciekawych komentując sobie w różny sposób przyczynę wypadku.


= Wypadek w teatrze wojskowym (z). W dniu onegdajszym, o godzinie 10 ej wieczorem w teatrze wojskowym (za rogatką warszawską) zdarzył się nieszczęśliwy wypadek podczas zabawy tanecznej. Oto jedna z tancerek, niejaka Kazimiera Jarmułówna lat 19 zamieszkała Krak. Przedmieście Nr 6 upadła tak nieszczęśliwie, iż uległa złamaniu lewej nogi. Wezwano telefonicznie Pogotowie Ratunkowe po udzieleniu poszkodowanej pierwszej pomocy lekarskiej, przewiozło ją na kurację do szpitala P. P. Szarytek.


Do kogo to należy?

Cały Lublin zarówno w rannych, jak i popołudniowych godzinach tonie w tumanach smrodliwej, brudnej kurzawy.

To dozorcy zamiatają ulice nie skropiwszy je uprzednio wodą. Są przepisy policyjne, które zabraniają w ten sposób zamiatać ulice, nakazując trotuary i ulice przed zamieceniem zlewać wodą, – stosują je dozorcy, ale latem, w zimie widocznie uważają za zbędne.

Pomijamy już fakt, że zamiatanie „na sucho” ulic i trotuarów jest pracą syzyfową, bowiem kurz unosi się na wysokość piętra, poczem osiada na nowo, aleć od paru dni zamieniono Lublin w wielką hodownię bakcylów i rozsadników wszelkich zarazków. Czyż zaś nie należy mieć względu dla potrzeby mieszkańców, wyrażającej się w możności przejścia przez miasto, – obecnie jest to połączone z zakurzeniem się i ubrudzeniem od stóp do głów i z ostrym bólem głowy. Do kogo to należy, żeby z tem zrobić porządek?

X.

Głos Lubelski z 27 I 1925 r. (Nr 27)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.