80 lat temu obchodzono 72 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

foto 1
Biskup Marian Fulman w otoczeniu weteranów Powstania 1863 przed drzwiami lubelskiej katedry. Lata 20-te XX w. (Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie).

Akademja styczniowa. W sali Domu Żołnierza odbyła się akademja styczniowa, na którą przybyli przedstawiciele władz, organizacje i liczna publiczność. Na program akademji złożyło się: zagajenie pułk. Górskiego, przemówienia dr. Araszkiewicza, produkcje orkiestry 8 pp. Leg., deklamacje p. Jarugi, p. Ossowskej i występ chóru Pocztowców.

FOT_2
Legioniści oddają hołd weteranom z roku 1863 r. – Lublin, 22 stycznia 1916 r.

Śmierć weterana z 1863 r. Zmarł w Lublinie weteran 1863 r. ś. p. ppor. Józef Minkiewicz, przeżywszy lat 98. Pogrzeb zmarłego weterana odbył się z honorami wojskowymi przy licznem udziale mieszkańców Lublina.

1

Pomarańcze po 1.60 zł.

Najbliższy ich transport obniży cenę do 1.40 zł.

LUBLIN, 21.1.

Nareszcie możemy zanotować zniżkę cen pomarańczy w Lublinie. Po czterokrotnych konferencjach w Starostwie Grodzkiem i skrupulatnem zbadaniu zawiłych kalkulacyj handlowych, wobec nadejścia pierwszego, niewielkiego narazie, transportu pomarańcz z Gdyni, od dzisiaj ustaloną została, jako bezwzględnie obowiązująca  cena wynosząca 1,60 zł. za kilogram.

 Zwraca się przytem uwagę publiczności, że sklepom nie wolno sprzedawać pomarańczy na sztuki, a sprzedaż ma być dokonywana wyłącznie na wagę, przyczem kupiec nie jest obowiązany sprzedawać pomarańczy w ilości mniej niż 1/2 kg.

W najbliższym czasie cena zostanie obniżona do 1,40 zł. za kilo, parę bowiem firm polskich zamówiło bezpośrednio w Gdyni cały wagon pomarańcz dla Lublina.

Osiągnięcie zniżki cen na pomarańcze mimo całego nacisku władz administracyjnych było niełatwe, bowiem w Lublinie brak hurtowników owocowych, a pomarańcze każdy sklep na własną rękę sprowadzał dotąd w niewielkich ilościach z hurtowni warszawskich. Obecnie po nadejściu owego wagonowego transportu – ten stan rzeczy ulegnie zmianie. Należy przytem nadmienić, że cena 1,60 zł. dotyczy nie tylko pomarańczy hiszpańskich, ale że jest to najwyższa dozwolona cena na wszelkie gatunki pomarańcz, powyżej której sprzedawać ich nie wolno.

2

3

Głos Lubelski z 22 I 1935 r. (Nr 22)

Ilustracje (jesli nie zaznaczono inaczej) pochodzą z Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.