Leszczyńskiego – 1925, Wesoła – 2015. Czy będzie 2025?

1

MIŁOŚĆ PODLOTKA ("Beetwen Friends" [?], rok prod. 1924)
MIŁOŚĆ PODLOTKA („Between Friends”, rok prod. 1924)

 

Pod adresem Magistratu.

Od mieszkańców ulicy Króla Leszczyńskiego otrzymaliśmy następujące wymowne skargi pod adresem Magistratu:

Na skutek niejednokrotnych wzmianek w prasie, Magistrat miasta Lublina zaprowadził światło na ulicy Szopena, Przemysłowej i t. d. Pod tym względem pokrzywdzona jest ulica Króla Leszczyńskiego. Kiedy ulica ta wraz z przedmieściem Wieniawą tertorjalnie przynależną była do gminy Konopnica, traktowanie jej po macoszemu było do wybaczenia. Jednakże z chwilą przyłączenia tej ulicy do Wielkiego miasta Lublina, należałoby potraktować ją, jako ulicę miejską i dać jej to, co jej się słusznie należy, a więc w pierwszym rzędzie światło i lepsze bruki, oraz pożądaneby byłoby wydanie nakazu właścicielom posesji przy ulicy Króla Leszczyńskiego aby przed swoimi realnościami poreperowali chodniki i podwyższyli je w miejscach niżej położonych. Chodnikami temi, po najmniejszym błocie, przejść jest niemożliwe, a to wskutek wadliwego ich ułożenia.

Wobec powyższego więc, zwracamy się tą drogą do Magistratu miasta Lublina z prośbą o przeprowadzenie gazu lub elektryczności, zwłaszcza tej ostatniej, gdyż można ją bardzo łatwo przeprowadzić przez postawienie 5 – 7 słupów wzdłuż ulicy Króla Leszczyńskiego, zaś prąd dałoby się czerpać ze szkoły rzemieślniczej, lub z elektrowni kolonji urzędniczej, położonej u wylotu tej ulicy.

Nadmieniamy, że bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w porze nocnej, mimo obsadzenia tej dzielnicy przez posterunek policyjny, nie jest zagwarantowane, a to właśnie z powodu braku światła. Zaś złamanie nogi na naszych nieoświetlonych i niewyreperowanych chodnikach, jest rzeczą nieuniknioną.

Nadmienić również trzeba, że Sejmik Lubelski, posiada przy tej ulicy uczelnię szkoły rzemieślniczej i bursę, oraz przy zbiegu ul. Króla Leszczyńskiego z al. Długosza – warsztaty tejże szkoły, gdzie zajęcia kończą się wieczorem, a przeszło 260 małych chłopców, powracających z zajęć praktycznych do miasta, narażonych jest na niebezpieczeństwo.

Następują podpisy.

Głos Lubelski z 19 I 1925 r. (Nr 19)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.