Dzwony z zaświatów i jeszcze o Bożym Narodzeniu

1

Z LUBELSKIEGO I PODLASIA

** Nieboszczyk dzwonił. Jak donosi jeden z naszych czytelników, w Komarówce na Podlasiu dn. 7 grudnia, zamykając kościół po nieszporach, kościelny nie zauważył śpiącej w ławce p. X. Około godz. 12-ej w nocy zaczęła nagle dzwonić sygnaturka, a później duży dzwon. Ludzie zbiegli się zbliska i zdaleka, lecz nikt nie chciał wejść do kościoła, gdyż wieczorem ustawiono w nim trumnę z nieboszczykiem i przesądni ludzie myśleli że to on dzwoni. Nareszcie ktoś z odważniejszych zaczął wołać: „Kto dzwoni” W odpowiedzi usłyszano głos ludzki, otworzono więc drzwi i ku powszechnemu zdziwieniu ujrzano p.X, kobietę znaną ze swej pobożności.


Pozdrowienie świąteczne.

„Utro Rosii” donosi: „Do jednej z naszych pozycji czołowych w gub. Kieleckiej w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia podjechał parlamentarz austryacki i, rzuciwszy pakiet, odjechał z powrotem. Pakiet był zaadresowany do lekarzy rosyjskich na pierwszym punkcie opatrunkowym. Gdy pakiet ten otwarto, okazało się, że znajdują się w nim bilety wizytowe lekarzy austryackich, załączone przy liście, w którym lekarze austryacyy zasyłają życzenia kolegom swoim Rosyanom z okazji świąt. Lekarze rosyjscy bezzwłocznie przesłali również listowne życzenia.”


Z kraju.

– Z Warszawy.

– „Warszawskij Dniewnik” zamieszcza co następuje: „Wojska rozlokowane w rejonie mławskim zasyłają głęboką wdzięczność ludności miejscowej za pamięć, jaka się wyraziła w przysłaniu podarków świątecznych. Wzruszający stosunek do nas ludności polskiej legnie niezatartem wspomnieniem w sercach żołnierzy naszych, walczących za przyszłe szczęście wielkiej Rosyi i bratniego narodu polskiego”.

Głos Lubelski z 18 I 1915 r. (Nr 18)

Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej WBP w Lublinie
i-hate-facebook1Polub Gabinet na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.