Pytania do Prezydenta Żuka w związku z zajmowaniem ulicy Wesołej przez f-mę Perła S.A

Pan Prezydent Żuk znany jest ze swojej niechęci do odpowiadania na pytania Lublinian. Pytania, które czytaliście ostatnio w Gabinecie, to nie pierwsze pytania, z którymi nasz Świdniczanin ma problem.

Do czasów II wojny światowej ulica Wesoła miała bezpośrednie połączenie z ulicą Bernardyńską. Jeden obraz wart jest tysiąca słów, zatem spójrzcie na fragment planu Lublina z roku 1931:

screencapture-www-lvivcenter-org-pl-umd-map-plan-wielkiego-miasta-lublina-1931

 

Teraz jednak, próbując dojechać do końca (a raczej początku) Wesołej, do Bernardyńskiej nie dotrzecie. Natraficie na coś takiego:

wesoła 1

https://www.google.pl/maps/@51.243003,22.567114,3a,75y,9.94h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1swN8LG0E49dHX4aVuyBak8A!2e0?hl=pl

Od strony ulicy Bernardyńskiej sytuacja wygląda tak:

Google Street
Google Street View

https://www.google.pl/maps/@51.2436,22.568041,3a,75y,280.18h,84.56t/data=!3m4!1e1!3m2!1sJCqpHzxlbHbT7as2aVdWGA!2e0?hl=pl

Co się zatem zdarzyło, że obecnie sytuacja wygląda inaczej niż przed wojną? Zdarzyli się Niemcy… Otóż, po roku 1939 Browar Vetterów przy ulicy Bernardyńskiej 15  został przez Niemców znacjonalizowany i poddany zarządowi niemieckiemu. Okupant, podobnie jak i dzisiaj niektóre urzędy, mógł bezkarnie zrobić wszystko: zatem Niemcy ten odcinek Wesołej zagrodzili i – bezprawnie – włączyli do posesji browaru. Po wojnie nie przywrócono sytuacji pierwotnej i trwa ten stan, aż po dzień dzisiejszy.

Ponieważ produkcja piwa w browarze przy Bernardyńskiej od lat kilku nie jest już prowadzona, nie powinno być obecnie najmniejszych problemów z odtworzeniem Wesołej w jej pierwotnym biegu. Wychodząc z tego założenia, 7 czerwca 2011, zwróciłem się do Pana Prezydenta Żuka, ze stosownym wnioskiem:

zuk 1

 

Skan_20140425 (3)

 

zuk 4

 

Tu zapadło milczenie… Po roku zatem przypomniałem się – w sposób możliwie delikatny – Panu Prezydentowi Żukowi:

zuk2

Nie wiem, czy aż tak bardzo Pan Prezydent lubi złoto, bo powiadają, że milczenie jest złotem. Tym razem milczał zawzięcie całe dwa lata i milczy nadal… chociaż, w tym roku, ponownie stosowne pismo wystosowałem:

zuk 3

A zatem pytam – jak w wyżej wymienionych pismach.

Pytam również, czy wie Pan, Panie Prezydencie, że zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, na złożony do urzędu wniosek, powinien Pan Prezydent, lub wyznaczony przez Pana Prezydenta, urzędnik – odpowiedzieć w ciągu dni 30-tu. A w przypadku, gdy wniosku przedmiot, przekracza – skomplikowaniem swem – pojmowanie rozpatrującej go osoby, osoba ta winna – na piśmie – termin nowy do odpowiedzi stosowny wyznaczyć?

Pytam również, czy to prawda, że teren browaru przy ulicy Bernardyńskiej 15 nie należy już do Skarbu Państwa?

Czy to prawda, że w 2012 roku napisał Pan Prezydent, że teren browaru przy ulicy Bernardyńskiej 15, należy do Skarbu Państwa?

Czyj zatem teren, Browaru czy Skarbu Państwa, Perła S. A. udostępnia obecnie mieszkańcom Lublina w celach – podobno – rekreacyjnych?

Kto zatem, Perła S.A., czy Skarb Państwa, winien mieszkańcom zwrócić zagrabioną przez Niemca ulicę Wesołą?

Czy Pan Prezydent posiada wiedzę, że niektóre części Lublina nadal znajdują się pod okupacją niemiecką i ponoszą jej skutki?

Czy Pan Prezydent coś wie, czego my nie? Bo na aktualnej mapie Google, Wesoła biegnie tak:

Mapy Google

Zastanawiając się nad odpowiedziami, proszę spojrzeć raz jeszcze:

1
…z roku 1936

 

1000 słów...
1000 słów…

5 myśli na temat “Pytania do Prezydenta Żuka w związku z zajmowaniem ulicy Wesołej przez f-mę Perła S.A

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.