Pierwsze czytanie z listu Św. Prawdy Apostoła do Krzysztofa Żuka

Wydawało się, że bliży się Apokalipsa. Że Bestia Dzięsięcioroga wychodzi z Czeluści.
Że Jeźdźców Czterech straszliwych tylko patrzeć wśród dymów pożarów i pól skrwawionych.
Że już-już, a zagrzmią trąby i złamane zostaną pieczęcie.
Że runie ogień z niebios. Że spadnie Gwiazda Piołun na trzecią część rzek i na źródła wód.

Andrzej Sapkowski, Narrenturm

Trąby zagrzmiały:

IMG_20140525_123326
Ściany me. Po Juwenaliach i Kozienaliach roku 2014.
IMG_20140525_123300
Ściany me. Po Juwenaliach i Kozienaliach roku 2014.
IMG_20140525_123315
Ściany me. Po Juwenaliach i Kozienaliach roku 2014.

2) z czasów, gdy był Pan Prezydent małym chłopcem i uczęszczał na lekcje religii, zapamiętał Pan Prezydent zapewne historię upadku Jerycha. Gdyby jednak Pan Prezydent nie pamiętał tej opowieści, to pokrótce Panu Prezydentowi przypomnę, że jest to historia zdobycia Jerycha przez Izraelitów pod wodzą Jozuego. Niepoślednią rolę w owym spektakularnym zwycięstwie odegrało siedem trąb, w które dmąc i siedmiokrotnie okrążając miasto, spowodowali Izraelici zburzenie murów Jerycha: Lud wzniósł okrzyk wojenny i zagrano na trąbach. Skoro tylko usłyszał lud dźwięk trąb, wzniósł gromki okrzyk wojenny i mury rozpadły się na miejscu. A lud wpadł do miasta, każdy wprost przed siebie, i tak zajęli miasto (Joz 6). Wspomniane trąby zwane, proszę wybaczyć określenie, jerychońskimi to, w porównaniu do tego, co oferuje współczesna technika, urządzenia nagłaśniające niezwykle prymitywne i – według dzisiejszych standardów – o dość słabej mocy i głośności. A jednak, proszę zauważyć, jak niszczycielską i niebezpieczną siłą okazały się wytwarzane przez nie d r g a n i a.Proszę przy tym zauważyć, że mury mojego domu nie są tak potężne jak mury starożytnego miasta Jerycho (a szkoda), natomiast natężenie hałasu wytwarzane przez koncertujące grupy ludzi, jest – najprawdopodobniej – o wiele większe niż to, wytwarzane przez siedmiu zaledwie Izraelitów, wyposażonych w trąby (proszę wybaczyć mi określenie) jerychońskie. Izraelici obchodzili mury Jerycha siedem razy: trudno określić, ile czasu zajęła im ta przechadzka (wliczając w to, wznoszone przez nich, gromkie okrzyki), natomiast bez wątpienia był to czas raczej krótszy, niż łączny czas trwania wszystkich imprez, które Pan Prezydent planuje urządzić na „przestrzeni wykreowanej”;

(…)

18) Czy to prawda, że Pan Prezydent zgodził się wziąć na siebie pełną odpowiedzialność, łącznie z poniesieniem wszelkich konsekwencji wynikających i wyniknąć mogących wskutek zaistnienia sytuacji,(…)

Jam To Nie, Chwaląc Się, Sprawił, Pytania do Pana Krzysztofa

i-hate-facebook1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.