Noc Kultury – RELACJA NA ŻYWO (w Gabinecie)

Widzi go z daleka podróżny który odległą znurzony iazdą i niewygodami w smrodliwych i nieczystych gospodach poniesionemi, które wszędzie po drogach znayduią się, pełnym pożądanej radości sercem, spodziewa się, ulgi i rozerwania trudow i przykróści w drodze doznanych, ale gdy tylko w przedmieścia wiedzie, chociaż pora czasu iest naypięknieysza, i naypogodnieysza, subtelne powietrze które co raz daley grubsze postrzega przydusza go prawie i wzdrygać mu się każe wiechania do Miasta, nietak ludzkiemu pomieszkaniu jak raczey mieyscu smrodow poświęconego. Postępuie lękliwym krókiem, i wsrzod miasta znayduie powietrze przyćmione zaraźliwym dymem wychodzącym z niektórych podziemnych mieysc kominów nie maiących, gdzie niektóre podłe osoby mięsiwem i iarzynami kupczące nie ochędożnie mieszkaią, daley, tu i owdzie błotniste i smrodliwe nakształt stawów widzi kałuży, rzuca wzrok na inną stronę i spostrzega wszędzie kupami leżące smieci, tu ulice nie ochędożne błotem pozawalne, tam ód szpetnych wilgotności zalane, które z każdego wypływaiąc dou, roznoszą zarażliwe po ulicach plugastwa, które także z niektorych domow zgromadzaiąc się kątow, przyczyniaią się do robienia grubego powietrza, pełnego gęstych wilgoći, które wisząc nad ciałami ludzkiemi i w krew wprowadzane, też do nayokropnieyszych chorob usposobiają. W przeszłych czasach znaydowały się Kloaki i podziemne kanały, które z odchodów plugawych czyściły Miasto, ale teraz zaledwie tych wygod ślady zniszczone widzieć się daią:  i chociaż położenie mieysca do takich podziemnych lochów, iest bardzo zdatne, i spław wod i plugastw mogłby bydz łatwo do nich sciągniony. Nadeydzie podobno dzień (f) który do większey mieszkańców zdrowia całości, sprawi wyproznienie tylu powietrzney choroby zadatków, które nie są same tylko, gdyż łączą się wraz do nich exhalacye bagnistey ziemi, które obszernie ku południu miasta rozciągaią się i szplital Miłosiernych Panien w którym Cmentarz rownie, iako przy Parafialnym Kościele, gdzie bardzo często trupow chowaią wszelkiego chorób rodzaiu.

 

(f) Zakładaniem i utrzymywaniem podziemnych Kanałow za czasow dawnego Rzymu zawiadywał Tarkwiniusz pyszny, i insi na iego irząd następuiący. Odnowienie ulic w Paryżu które za życia Ludwika XIV wszędzie były błotem zalane, i stąd Lutecyą nazwane, było dziełem tego Monarchy. Platner w Dyssertacyi III.  § VI.

 

Lublin podług ustaw medyki uważany w iedney dyssertacyi przez Mich: A. Bergonzoni. Filozofii i Medycyny Doktora, Konsyliarza J.K.M. i Towarzysza różnych Akademiy Medycznych i innych wyzwolonych Nauk. Cum licentia Superiorum w Lublinie w Drukarnii J.K.M. XX. Trynitarzów Roku 1782.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.