Cytat na dziś (8 IV 2013)

Punktualne przybycie zyskało mu aprobujące skinienie Sybil, która delikatnie wręczyła mężowi nową książkę do czytania Młodemu Samowi. Vimes spojrzał na okładkę – tytuł brzmiał „Świat kupek”. Kiedy żona zniknęła, ostrożnie przekartkował zawartość. No tak, trudno, trzeba pogodzić się z faktem, że świat poszedł naprzód i dzisiaj bajki prawdopodobnie nie mówią o małych skrzących się istotkach ze skrzydłami. Przewracając kartkę po kartce, odkrył nagle, że ten, kto napisał tę książkę, z pewnością wiedział, jak sprawić, by takie dzieciaki jak Młody Sam śmiały się do bólu brzucha. Ten kawałek o spływaniu rzeką nawet u niego wywołał uśmiech. Ale, choć rozdzielany skatologią, znajdował się tam całkiem ciekawy materiał o zbiornikach szamba, szambonurkach i asenizatorach, i w jaki sposób psie odchody pomagają najlepiej wygarbować skórę oraz inne rzeczy, co do których człowiek nie sądził, by kiedykolwiek ich potrzebował, ale raz poznane jakoś blokują się w umyśle.
Najwyraźniej napisała ją ta sama autorka co „Siusiu” – książki, na którą oddałby głos Młody Sam, gdyby doszło do wyboru najwybitniejszego dzieła literackiego w historii.

(…)

– Sybil, czy przejrzałaś tę książeczkę, którą czytam Młodemu Samowi?
– Oczywiście, kochanie. Felicity Beedle to najsłynniejsza pisarka dla dzieci na świecie. Tworzy od lat. Napisała „Melwina i czyraka giganta”, „Geoffreya i magiczną poszewkę”, „Małe kaczątko, które myślało, że jest słoniem”…
-A napisała o słoniu, który myślał, że jest kaczątkiem?
– Nie, Sam, bo to by było niemądre. Aha, napisała też „Daphne i dłubacze w nosie”, a za „Ogromny problem Gastona” dostała nagrodę Gladys J. Ferguson, już po raz piąty. Dzięki niej dzieci interesują się czytaniem, rozumiesz.

– Tak – zgodził się Vimes. – Ale czytają o kupkach i bezmózgich kaczątkach.

Terry Pratchett, Niuch.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.