Trzydzieści cztery wiorsty czyli zaproszenie do walca (parowego).

Cormac McCarthty napisał Drogę, ja zaś dla odmiany napisałem drogi, a raczej rzecz o drogach. Dzisiaj, w dobie budowy kolejnych dróg na Lubelszczyźnie, warto zobaczyć jak sobie z tym problemem radzili nasi przodkowie. Artykuł miał swoją premierę w Dostrzegaczu Bibliotecznym – teraz udostępniamy go szerszej publiczności. Zapraszam do lektury!

34 wiorsty albo zaproszenie do walca (parowego)

Droga bowiem dobra nie tylko uwalnia nas od niepotrzebnych wstrząśnień organizmu…

Czym obecnie żyje prasa lubelska? Tematy zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale jedno pozostaje od lat niezmienne. Owo tajemnicze coś, od wieków krążące nad Lublinem i przyległościami, to problem z drogami, teraz upostaciowiony budową drogi ekspresowej do Warszawy. S17 dostarcza wszystkim wrażeń, jakich prawdopodobnie w najbliższym czasie już nie doświadczymy. Z powodu pustek w kasie ministerium za infrastrukturę odpowiedzialnego, do takiego na przykład Rzeszowa jeździć będziemy po staremu – znaczy po dziurach (nie wspominając o innych dróg kierunkach i dziurach). Postępująca niezwykle szybko – jak na polskie warunki[3] – budowa drogi S-17, zbiegająca się w czasie ze stuleciem polskiej motoryzacji, to doskonała okazja aby przypomnieć, jak w czasach poprzedzających pojawienie się pierwszego samochodu na drogach Lubelszczyzny wyglądały zmagania o tychże dróg utrzymanie.

Przechodzimy do komunikacji najordynarniejszych, jakimi są szosy, drogi gubernialne i im podobne. …

Cały tekst znajdziecie w tym miejscu: 

https://lehardi.wordpress.com/test/trzydziesci-cztery-wiorsty-czyli-zaproszenie-do-walca-drogowego/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.