Zmienna ekspozycja niezmiennego Gabinetu czyli co nam przyniosła Wielka Fala?

The_Great_Wave,_Sète (1)
“The Great Wave, Sète” (1857) by Gustave Le Gray Metropolitan Museum of Art
Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów.

W roku 1857 Gustaw LaGrey postanowił sfotografować jednocześnie morze i niebo. Niestety raczkująca sztuka fotograficzna nie dawała takich możliwości.  Le Gray wykonał zatem dwie oddzielne fotografie z różnym czasem naświetlania, po czym wykonał pozytyw, wykorzystując różne fragmenty negatywów. W ten sposób narodziła się technika HDR  – jako rzecze Wikipedia:

High dynamic range imaging – technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną.

Dziś technikę HDR można zaprząc do fotografowania komórką wyposażoną w system Android – jako dowód niech posłużą fotografie wykonane – hmm… -telefonem Samsung Galaxy Ace 2, przy pomocy programu HDR Camera+. A zatem, przed Wami, dwie premiery w Fotoplastikonie. Fotorelacja lubelska Lublin wiosną: na rowerze, w plenerze i hadeerze – to kolejna odsłona, znanych z rubryki Bajki, biki (czyt. bajki) i inne przytyki, rowerowych fotoreportaży. A jako bonus (a może danie główne?) Kwiaty dla wszystkich – chyba nie trzeba Wam tłumaczyć po co są kwiaty?!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.