Dwa listy

Jaśnie Wielmożny Panie Premierze Rządu Jego Parapetowej Mości!

Zgodnie z obowiązującym zwyczajem i prawem od lat niezmiennym, przesyłam Waszej Miłości raport z podległej mej władzy kolonii. Jak co roku, czynimy to natychmiast po ustąpieniu śniegów – jak Wasza Miłość zapewne wie, tegoroczna zima odeszła od nas szybko: czy to doprawdy nie jest zdumiewającym, że u progu maja nie ma już dwudziestostopniowych mrozów i nie pokrywa nas dwumetrowa warstwa śniegu, tego puchu białego szaleństwa! Bogom niech będzie dzięki! Z radością donoszę, jak zawsze uprzejmie, że zimę żegnamy silni i potężni, jak chyba nigdy dotąd. Wszyscy poddani Króla Naszego, niech nam panuje jak najdłużej!, ochoczo podnoszą swe głowy ku życie dającemu słońcu. Wszyscy – bez wyjątku – ślemy Waszej Miłości korne nasze pozdrowienia i radosne wyrazy uznania! Wszyscy, jak tu rośniemy: Pivonnowie, Łubinowicze, Pierwi Wiosnkowie, Rosschodniccy, Marcinowie od Jesienni, jako też Wasz uniżony sługa Roy de Nick, gubernator królewski Obszarów Zaokiennych. Czy muszę dodawać, że strat żadnych Obszary nie odnotowały, a wszystko wskazuje iż rok bieżący wyjątkowo urodzajnem nastąp!

Niech żyje Król! Niech żyje Premier!

Roy de Nick, hrabia

 

Najmilszy Kuzynie, Czcigodny Tłustoszu!

Niechaj słońce obdarzy Cię wzmożoną fotosyntezą, a ciepłe powietrze obdarzy urodzajem owadów wszelakich (nigdy nie rozumiałem twojego upodobania do befsztyków z owadziny, ale skoro gustujesz w azocie ze zwierzyny… dzięki Bogom, nie zjadasz przynajmniej tak wielkich much, jako to zwykli czynić Kuzyni twoi – Mucho Łówkowie! Zawsze się zastanawiam, dlaczego nie możecie poprzestać na fotosyntezie…). Wracając jednak do meritum: cieszę się, że mogę zakomunikować Ci, że przeżyliśmy zimę. Cudem przetrwaliśmy te straszne mrozy i śniegi…A jak wiesz, zima trzymała nadzwyczaj długo: bo sam przyznaj – czy pamiętasz taki rok, żebyśmy na dwie niedziele przed majem, obawiać się musieli jej nawrotu. Paradoksalne okazać się może, że Ogrodnicy, którzy tradycyjnie grozili nam przymrozkami, dadzą nam ocieplenie… Zaiste dziwny to rok! Kwiecień mówisz, a żadnego kwiatu nie uświadczysz… Może tam u Was, w stolicy, jest inaczej: my jednak tutaj, w Obszarach, bardzo przygnębieni jesteśmy. Jak się nam udało przetrwać ten trudny czas, nie mam pojęcia. Ze stolicy żadnej pomocy, szczęśliwie w tym roku nikt chyba nie wymarzł, ale wszyscy mają w pamięci rok zeszły. „Ukochany” nasz Premier obwieścił sukces, jako też zapewne i teraz uczyni, sukces wręcz niebywały. Trudno się nam pogodzić z tym, że po Róży Krzaku Okazałym nie ogłoszono nawet żałoby? A Kalina, co się stało z Kaliną?! Wiesz co? Czasem mam po prostu dosyć tego wszystkiego? Na co mi to całe gubernatorowanie: więcej z tego szkody… człowiek walczy z tymi chwastami rok cały (o już podnoszą głowy Barwiący Na Żółto Swym Sokiem!), stara się jak może, i co? Wyrzuty, wymówki, nagany i nieroślinne traktowanie  I za co? I jaki w tym cel? Czy to się kiedyś skończy? Chętnie bym się gdzieś wyprowadził? To się wyprowadź? Roślino! Czy ty rozum postradałeś? Jak mam to zrobić? Jak mnie kto nie przesadzi… I dokąd pójdę… Przecież wiesz, że nie mam dokąd pójść… Ani do kogo… a poza tym po co miałbym iść do kogoś? Przecież nie jestem rośliną dwupienną. Człowiekiem też nie (tak, wiem: Człowiek to tylko legenda…). No więc po co miałbym gdzieś iść… Chociaż chciałbym mieć taką możliwość… No dobrze, kończę już bo znowu zaczynasz mnie denerwować. Tak, oczywiście, jeszcze napiszę!

Twój Kuzyn

Rojnik

P.S. Jan Min (wszyscy mówimy na niego Jaś), też chyba nie umarzł. Ale ziemiórka go tam wie, zawsze budzi się później i przychodzi na gotowe…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.